Bilgi XenForo 'da SPAM Mail ve Üyeliklerinden Kurtulma

Bilgi XenForo 'da SPAM Mail ve Üyeliklerinden Kurtulma
9
11K
Bir çok XenForo kullanıcısı son zamanlarda artan SPAM üyeliklerle sıkıntı yaşıyor...
Her sitenin amacı ne olursa olsun çeşitli içerik ve yazıları ile donatılmalıdır. Düzenli olarak güncellenen içerikler sitenin arama motoru performanslarına katkıda bulunabilir. Böylelikle daha fazla kullanıcının sitenize erişmesini sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçiler yararlandıkları içinde kullanışlı bilgiler barındıran içerik yazılarına yorum yapma eğilimindedirler. Bu yüzden fazla sayıda yorum almış içerik yazıları Google nezdinde değerlidir. Bu türden içerik yazıları aynı zamanda sosyal medyada da paylaşım alır. Birden fazla kulvarda görüntülenme sayısı artan bir sayfanın spam üyeliklere davetiye çıkarmasının sebebi aslında yükselişidir.

Bu yükselişin doğru yönetilebilmesi en az içerikleriniz kadar değerlidir. Bu yazımızda SPAM üyeliklerle nasıl başa çıkabiliriz bunu ele alacağız.

1. Yasaklı E-Mail Adreslerini Ekleme

193

Yasaklı e-postalar bölümüne gelerek aşağıda bağlantısını verdiğimiz .xml dosyalarını sisteminize aktarın.

197

Yükleme işleminin ardından 1. basamağı tamamlamış bulunuyoruz.

198

2. Re-CAPTCHA Ekleme

Re-CAPTCHA

199

Re-CAPTCHA anahtırınız yoksa ilk olarak site adresi için aktif bir anahtara ihtiyacınız var.

200

Anahtarlar bölümünde yer alan ID'leri AdminCP alanında yer alan ilgili alanlara aktararak sistemi aktif edin.
Periyodik aralıklarla sistem raporlarını kontrol etmeyi unutmayın...

201

3. StopForumSpam Aktivasyonu

StopForumSpam Anti spam eklentisi olmasının yanı sıra güvenlik konusunda da bazı önlemlere sahiptir. Tor browser ağları, Tor çıkış noktaları ve anonim Proxy IP adreslerini engelleme gibi özellikleri vardır. Sistem üzerinde eklenmiş spam kayıtlarını sisteme bağlı tüm kullancıları için aktif eder.

Çalışma mantığında olası bir alan adında Spam ile karşılaşılmış ve raporlanmışsa diğer adresleri otomatik olarak buna göre korumaya alır.

202

4. Akısmet Kullanımı

Akismet yorumları tarayan ve spam olup olmadıklarını saptayan bir servistir. Eğer buraya bir Aksimet API anahtarı girerseniz, kullanıcıların mesajları spama karşı kontrol edilecektir. API anahtarını Aksimet sitesinden alabilirsiniz. Eğer Aksimet bir mesajın spam olduğuna karar verirse, sitede görüntülenmesi için önce bir yönetici tarafından onaylanması gerekecektir.

Akısmet API key oluşturmanızı mutlaka öneriyoruz.

225

5. Kayıt Sırasında DNSB Kullanımı

Bu adımda, Create Account | Project Honey Pot adresi üzerinden üyeliğinizi oluşturmanız ve "POT Key" anahtarını aşağıda yer alan resimde görülen seçeneğe eklemeniz yeterli.

203

Evet tüm bu işlemlerden sonra artık SPAM üyeliklere oldukça uzaksınız.
Seçenekleri oluştururken CloudFlare üzerinde yer alan seçimlere değinmedim çünkü her kullanıcının ücretli aboneliği yok :)...
Ve amacımız siste üzerine bağlı uygulamalar ile bu işi çözümlemek.

Saygılar.

Bilgi Kaynak Erişimi
https://xentr.net/
Son düzenleme:
Gerçekten forum yöneticileri için ciddi bir sorun. Her geçen gün spam olarak gelen mail ve kullanıcılar bir şekilde güvenlik tedbirlerini aşmayı başarmaktadır. Bu yöntemler ile bir nebze de olsa bu gibi durumların önüne geçilebilmektedir. Paylaşım ve bilgi için teşekkür ederim kardeşim. (y)

Bir çok XenForo kullanıcısı son zamanlarda artan SPAM üyeliklerle sıkıntı yaşıyor...
Her sitenin amacı ne olursa olsun çeşitli içerik ve yazıları ile donatılmalıdır. Düzenli olarak güncellenen içerikler sitenin arama motoru performanslarına katkıda bulunabilir. Böylelikle daha fazla kullanıcının sitenize erişmesini sağlayabilirsiniz.

Ziyaretçiler yararlandıkları içinde kullanışlı bilgiler barındıran içerik yazılarına yorum yapma eğilimindedirler. Bu yüzden fazla sayıda yorum almış içerik yazıları Google nezdinde değerlidir. Bu türden içerik yazıları aynı zamanda sosyal medyada da paylaşım alır. Birden fazla kulvarda görüntülenme sayısı artan bir sayfanın spam üyeliklere davetiye çıkarmasının sebebi aslında yükselişidir.

Bu yükselişin doğru yönetilebilmesi en az içerikleriniz kadar değerlidir. Bu yazımızda SPAM üyeliklerle nasıl başa çıkabiliriz bunu ele alacağız.

1. Yasaklı E-Mail Adreslerini Ekleme

Ekli dosyayı görüntüle 193

Yasaklı e-postalar bölümüne gelerek aşağıda bağlantısını verdiğimiz .xml dosyalarını sisteminize aktarın.

Ekli dosyayı görüntüle 197

Yükleme işleminin ardından 1. basamağı tamamlamış bulunuyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 198

2. Re-CAPTCHA Ekleme

Re-CAPTCHA

Ekli dosyayı görüntüle 199

Re-CAPTCHA anahtırınız yoksa ilk olarak site adresi için aktif bir anahtara ihtiyacınız var.

Ekli dosyayı görüntüle 200

Anahtarlar bölümünde yer alan ID'leri AdminCP alanında yer alan ilgili alanlara aktararak sistemi aktif edin.
Periyodik aralıklarla sistem raporlarını kontrol etmeyi unutmayın...

Ekli dosyayı görüntüle 201

3. StopForumSpam Aktivasyonu

StopForumSpam Anti spam eklentisi olmasının yanı sıra güvenlik konusunda da bazı önlemlere sahiptir. Tor browser ağları, Tor çıkış noktaları ve anonim Proxy IP adreslerini engelleme gibi özellikleri vardır. Sistem üzerinde eklenmiş spam kayıtlarını sisteme bağlı tüm kullancıları için aktif eder.

Çalışma mantığında olası bir alan adında Spam ile karşılaşılmış ve raporlanmışsa diğer adresleri otomatik olarak buna göre korumaya alır.

Ekli dosyayı görüntüle 202

4. Akısmet Kullanımı

Akismet yorumları tarayan ve spam olup olmadıklarını saptayan bir servistir. Eğer buraya bir Aksimet API anahtarı girerseniz, kullanıcıların mesajları spama karşı kontrol edilecektir. API anahtarını Aksimet sitesinden alabilirsiniz. Eğer Aksimet bir mesajın spam olduğuna karar verirse, sitede görüntülenmesi için önce bir yönetici tarafından onaylanması gerekecektir.

Akısmet API key oluşturmanızı mutlaka öneriyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 225

5. Kayıt Sırasında DNSB Kullanımı

Bu adımda, Create Account | Project Honey Pot adresi üzerinden üyeliğinizi oluşturmanız ve "POT Key" anahtarını aşağıda yer alan resimde görülen seçeneğe eklemeniz yeterli.

Ekli dosyayı görüntüle 203

Evet tüm bu işlemlerden sonra artık SPAM üyeliklere oldukça uzaksınız.
Seçenekleri oluştururken CloudFlare üzerinde yer alan seçimlere değinmedim çünkü her kullanıcının ücretli aboneliği yok :)...
Ve amacımız siste üzerine bağlı uygulamalar ile bu işi çözümlemek.

Saygılar.

XDinc kardeşim çok faydalı bir bilgilendirme olmuş. Akismet olsun diğerleri olsun herhalde ben aktive etmemiştim. Bu spam sıkıntısından ben de çok fazla çekiyorum. Siteye bazen 1670 bot bir anda giriyor. Normal koşullarda bu botlar 25-35 arası anlık 24 saat duruyorlar. Bazıları kayıt yaptırmaya çalışıyor bazıları arama yapıyor vs

Hatta bazı botların sabah kalktığımda siteye 1000 konu bile bastığı ve benim temizlediğim olmuştur. Bu önlemleri aldığım taktirde kayıt olmayı normale alsam sıkıntı yaşamam değil mi?

Hatta bazı botların sabah kalktığımda siteye 1000 konu bile bastığı ve benim temizlediğim olmuştur. Bu önlemleri aldığım taktirde kayıt olmayı normale alsam sıkıntı yaşamam değil mi?
Yüzde yüz bir başarı olmasa bile sizin sözünü ettiğiniz durumlardan kurtarabilir. Burada da benzer bir konu yer almaktadır.

XDinc kardeşim şu "5. Kayıt Sırasında DNSB Kullanımı" konusunu anlatır mısın? yapamadım. Siteye üye oldum kod alamadım. Bir script verdi dizine it diye hell.php dosyası.. Ama xenforo nun istediği kod yok.

XDinc kardeşim şu "5. Kayıt Sırasında DNSB Kullanımı" konusunu anlatır mısın? yapamadım. Siteye üye oldum kod alamadım. Bir script verdi dizine it diye hell.php dosyası.. Ama xenforo nun istediği kod yok.

Aşağıda yer alan bağlantı adresinden kayıt olarak aldığınız Key/Anahtarı yukarıda resimde belirtilen alana girmeniz yeterli.

Honey Pot Key Nedir?

Bal küpü(honeypot); bilgi sistemlerine yetkisiz erişen saldırganlar ya da kullanıcılar hakkında bilgi toplamaya yarayan tuzak sunuculardır.Bal küpü genelde bir ağın parçasıymış gibi görünen bilgisayar veya veri barındıran herhangi bir sunucu olabilir. Aslında saldırganlara göre, saldırmak için sebep olabilecek bilgi veya değer taşıyan bir hedef gibi duran, izole edilmiş ve hareketleri özellikle izlenen bir kaynaktır.

Foruma yeni üye oldum, xenforo için kapsamlı bir forumumuz olması için gerekli eklentilere bakarken hiç böyle gerekli bir eklenti ile karşılaşacağımı ummuyordum. Gerçekten başarılı.

Ellerine sağlık teşekkür ederim. Hiçbirini forum sitemde yapmamışım demek ki bir önemi var mış.

Quick Jump
2,620Konular
12,449Mesajlar
1,428Kullanıcılar
Geri